Обережно,сонце
Обережно, гриби
Люди давно почали використовувати лікарські трави. Наші пращури розуміли: яку рослину не можна з’їсти, яка є лікувальною, та яку краще взагалі не чіпати. Здавна отруйну флору застосовували в різних цілях. Знахарі могли зробити з зілля отруту, або переробити це ж зілля в цілющий відвар.
Доведено, що якщо взяти будь-яку рослину, яка б містила в собі отруту, але не у великій, а в малій дозі та правильно її вжити, тоді вона знімає біль, сприяє регенерації пошкоджених частин шкіри, допомагає при проблемах з серцем, печінкою, нирками та іншими органами людини. Отруйні речовини, що є в травах можуть знешкоджувати різні інфекції та позитивно впливати на нервову та імунну системи організму людини.
Але, на жаль, отруйні речовини, що знаходяться в деяких лікарських травах здатні спричинити шкоду. Людина може отруїтися, коли неправильно вживає препарати на основі цих рослин для лікування. Також може завдати шкоду своєму організму, якщо прийняти в більшому або в меншому дозуванні, ніж приписав лікар. Отруєння — це тяжке захворювання, наслідки якого часто залежать від швидкості вжитих заходів.
Гострі отруєння рослинами є розповсюдженим видом хімічних хвороб. Серед сотень тисяч видів рослин, які ростуть на Землі, більше 700 можуть викликати гострі отруєння. В Україні їх налічують понад 400. Людей, особливо дітей, приваблює гарний та яскравий вигляд незнайомих рослин чи ягід, які непридатні в їжу. Гострі рослинні отруєння можуть бути масові та закінчуватися смертю. В таких небезпечних рослинах містяться отруйні речовини, такі як алкалоїди, глікозиди, сапоніни, кислоти — синильна, щавелева, різні смоли та інші.
Розрізняють отруйні рослини, які викликають ураження нервової системи: блекота, беладонна, крушина, молочай, дурман, індійські коноплі, снодійний мак, тютюн, чистотіл та інші.
Є рослини, які вражають шлунково-кишковий тракт: вовчелико, турецькі коноплі, крушина, паслін, також молочай. Конвалія, наперстянка, чемериця погано діють на серце. Геліотроп, рожевий гірчак і хрестовик порушують функцію печінки. А шкіру вражають борщівник і кропива.
Основними ознаками отруєння рослинами є: втрата свідомості (коматозний стан), порушення дихання та серцевої діяльності. Також можливе порушення дихання в наслідок проникнення в дихальні шляхи блювотної маси та спазми гортані. При цьому з’являються синюшність губ і кінцівок, прискорене клекотливе дихання, а потім й цілковите його припинення. Якщо порушено серцеву діяльність, з’являються блідість шкіри, прискорення або послаблення пульсу, інколи настільки, що він ледве вловлюється, а то й зовсім не виявляється.
Профілактика гострих отруєнь рослинними отрутами полягає у виконанні таких правил:
- не використовувати в їжу не знайомі рослини;
- не споживати розповсюджених культурних рослин (картопля, зернові, горох та інші), які неправильно зберігались чи зимували в полі;
- не слід приймати в середину різноманітних настоянок із лікарських трав, виготовлених в домашніх умовах без погодження з лікарем.
- не можна збільшувати самовільно дози ліків та настоянок, які готувалися в аптеці, призначених лікарем.
- не дозволяти дітям, особливо маленьким, самостійно, без контролю дорослих, збирати гриби, ягоди.
- не слід довіряти своє життя і здоров’я особам, які не мають спеціальної медичної освіти, що пропонують для лікування хвороб “чудодійні“ лікарські засоби, виготовлені з рослин.
ЯКЩО, ВСЕ Ж ТАКИ, ЛЮДИНА ОТРУЇЛАСЯ – ПОТРІБНО ТЕРМІНОВО ВИКЛИКАТИ НЕВІДКЛАДНУ ДОПОМОГУ.
Лікарі зроблять усе необхідне, щоб врятувати життя постраждалому. Життя хворого залежить від своєчасного надання першої допомоги. Всім громадянам варто знати, як надавати першу допомогу до приїзду лікарів, що робити, щоб не розгубитися у важливий момент. В першу чергу постраждалому слід промити шлунок. Далі хворому потрібно запропонувати випити 1-2 склянки теплої води з харчовою сіллю (½ чаїної ложки на склянку води). Це викликає блювання. Цю процедуру повторюють 3-4 рази. Пізніше можна дати будь-які проносні засоби. Якщо ви доторкнулися ясенцю, борщівника та інших рослин, що викликають запалення шкіри, обмийте вражені місця теплою водою з милом. Це дозволить хворому протриматися до приїзду брига дишвидкої допомоги.
Оскільки найчастіше від отруєння дикорослими рослинами страждають діти, не замислюючись, вони зривають яскраві ягоди, пробують їх на смак, та соковиті корені, листки, насіння, які зовні подібні до їстівних рослин, або, зриваючи гарні квітки, отримують опіки шкіри рук і обличчя.
Варто уважніше придивлятися до навколишнього середовища, вчити дітей не зривати і не брати до рота незнайомі ягоди, квітки та просто рослини, щоб не було біди.
Обережно ГРИБИ!
Обережно ГРИБИ!
ПРО ПРАВИЛА ЗБИРАННЯ
ТА ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ
Гриби – це одне з найцікавіших і найтаємніших явищ природи, цінний харчовий продукт, однак серед грибів багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді і смерть. Це такі гриби, як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Для отруєння досить з’їсти половину поганки, а смертність від неї досягає більш як у 50 % випадків.
Бліда поганка – смертельно отруйний гриб. Шапинка зеленувата, жовтувата, біла, а плівчасті залишки покривала на ній бувають рідко. Пластинки до старості білі. Ніжка біла, з ніжним кільцем; внизу подібна на бульбу, з піхвою. М’якуш і споровий порошок білі. Бліду поганку легко сплутати з печерицями, зеленками та сироїжками.
З білим грибом можна сплутати і такі неїстівні гриби як жовчний (гірчак) та чортів. У них своєрідний неприємний запах. М’якуш на зломі стає рожевим, чого не має у білого гриба.
Бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили у зони їх росту.
Симптоми отруєння грибами
Розрізняють чотири групи отруєння людей грибами, у тому числі:
Перша група – отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блювота, іноді розлад шлунку.
Друга група – отруєння блідою поганкою і близькими до неї видами грибів, виявляється через 8 - 24 години, раптові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зниження температури, висока ймовірність смертельних наслідків.
Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, появляється нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.
Четверта група – отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, зберіганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яке виявляється через 30 хвилин – 2 години розладнанням шлунково-кишкового тракту.
Перша допомога при отруєнні грибами
У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаються такі спільні ознаки недуги: болить усередині, розладнується шлунок, нудить, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга ширша. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів.
Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хворого до лікарні. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Дещо можна зробити хворому до того, як прийде лікар. Насамперед треба прикласти до живота і ніг грілки. Щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, треба як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води, а тоді визвати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів.
Після цього рекомендується дати хворому міцного чаю, кави або молока. Але поки прийде лікар, не годувати. І, звичайно, не можна давати хворому спиртних напоїв, оцет, бо вони сприяють всмоктуванню отрути. Щоб установити причини отруєння, варто зберегти рештки грибів.
Профілактика отруєння грибами
1. Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте.
2. Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.
3. Добре знайте відміни їстівних і отруйних грибів.
4. Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів.
5. Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом.
6. Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером.
7. Обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність.
8. Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами
перевірки грибів на отруйність.
Правила збирання грибів
1. Збирайте в лісі лише ті гриби, про які ви знаєте напевне, що вони їстівні.
2. Гриби, яких ви не знаєте чи які викликають у вас сумнів, не кладіть у їжу і не пробуйте сирими на смак.
3. Ніколи не беріть і не їжте грибів, що мають біля основи ніжки подібне на бульбу потовщення, вольву (як у червоного мухомора), не куштуйте їх.
4. Коли збираєте пластинчаті гриби, особливо сироїжки та лісові печериці, намагайтеся брати їх цілою ніжкою, щоб не допустити помилки, про яку згадано у попередньому пункті.
5. Збираючи для засолювання вовнянки, чорнушки, грузді, підгрузди та інші гриби, що мають молочний сік, обов’язково вимочіть їх і добре виполощіть у холодній воді, аби вимити гірку шкідливу для шлунку речовину. Те саме треба зробити з валуями, сироїжками, що мають їдкий, гіркий присмак, та із свинушками.
6. Назбиравши сморжів і зморшків, не забувайте, що їх неодмінно слід перекип’ятити (7-10 хвилин) у воді, щоб виварити отруту; воду після кип’ятіння вилити.
7. Ніколи не збирайте і не їжте грибів перестиглих, зморхлих, червивих, зіпсованих.
8. Не їжте сирих грибів.
9. Якщо ж зустрінете в лісі бліду поганку, краще знищте її. Червоний мухомор залишайте для лосів.
Деякі народні способи визначення отруйності грибів, якими не слід користуватися
1. Опущена у відвар грибів срібна ложка чи срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби.
Потемніння срібних предметів залежить від хімічного впливу на срібло амінокислот, в яких є сірка (утворюється сірчане срібло чорного кольору). Такі амінокислоти є і в їстівних грибах, і в отруйних.
2. Якщо цибулина або часник, які варяться разом з грибами, буріють або синіють, серед їстівних є отруйні гриби.
Побуріння чи почорніння цибулі і часнику можуть викликати як отруйні, так і не отруйні гриби залежно від наявності в них ферменту тирозинази.
3. Отруйні гриби обов’язково викликають скисання молока.
Молоко скисає від наявності ферменту типу пепсин і органічних кислот, які можуть бути як в їстівних грибах, так і в отруйних.
4. Личинки комах і слимаки поїдають і отруйні, і їстівні гриби.
5. Отруйні гриби обов’язково мають неприємний запах, а їстівні – приємний.
План заходів
щодо підготовки та
проведення в ДНЗ № 22 «Райдуга»
тижня
охорони праці з нагоди національного Дня охорони
праці під девізом:
«Зупинимо пандемію: безпека і
здоров’я на
роботі можуть врятувати життя»
з 24 по 30 квітня
2020 року
№
з/п
|
З м і с т з а х
о д і в́
|
Термін виконання
|
Відповідальні за виконання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1
|
Доведення до працівників закладу освіти звернення
Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2020 році Дня охорони
праці в Україні
|
До 28.04
|
Голова
профспілки Євтушенко О.О.
|
2
|
Розміщення на сайті анонсу про підготовку до відзначення у 2020 році Дня
охорони праці й відповідного звернення Оргкомітету, а також інформаційних
матеріалів про хід акції та її результати
|
Квітень
|
Оргкомітет ДНЗ
|
3
|
Створення оргкомітету з підготовки до тижня охорони праці та затвердження
відповідних заходів
|
До 24.04
|
Завідувач ДНЗ
Махмудова Н.В., голова профспілки Євтушенко О.О.
|
4
|
Проведення круглого столу із трудовим колективом з питань дотримання вимог
законодавства про охорону праці
|
27 квітня
|
Завідувач ДНЗ
Махмудова Н.В., голова профспілки Євтушенко О.О.
|
5
|
Оновлення (створення) куточків, стендів з питань
охорони праці, наповнення тематичними матеріалами на тему: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя»
|
Квітень
|
Оргкомітет ДНЗ
|
6
|
Організація та проведення виставки-презентації спецодягу, знаків безпеки,
засобів індивідуального захисту, інших наочних посібників, літератури,
засобів навчання та пропаганди з питань охорони праці та промислової безпеки
|
28 квітня
|
Завідувач ДНЗ Махмудова Н.В., голова профспілки
Євтушенко О.О.
|
7
|
Проведення «28 квітня –
Всесвітній день охорони праці»
|
28 квітня
|
Голова профспілки Євтушенко О.О.
|
8
|
Проведення роз’яснювальної роботи з працівниками закладу освіти на теми безпеки праці та виробничої
санітарії
|
29 квітня
|
Голова профспілки
Євтушенко О.О., сестра медична старша Молчанова О.О.
|
9
|
Участь в режимі online у бесідах: «Надаємо відповіді»
|
27.04 30.04
|
Голови ПК закладів освіти,
Голова міської профспілки працівників освіти і науки України Василенко
В.В. тел.: 0504930101;
Інженер з охорони
праці відділу освіти Черкасова А.С. тел.: 0956026317
|
10
|
Перевірка стану проходження медичних оглядів усіма
працівниками закладу
|
27-30 квітня
|
Завідувач
Махмудова Н.В., сестра медична старша Молчанова О.О.
|
11
|
Проведення індивідуальних та групових профілактичних
бесід з працівниками щодо попередження
випадків їх травмування на виробництві
|
24-30 квітня
|
Завідувач
Махмудова Н.В.
|
12
|
Організація і проведення в закладі освіти конкурсу на
найбезпечніше робоче місце, виробничу дільницю, кращого за показниками
безпеки праці працівника тощо
|
27-30 квітня
|
Оргкомітет
ДНЗ
|
13
|
Відзначення кращих працівників в сфері охорони праці з нагоди Дня охорони праці
|
30.04
|
Оргкомітет ДНЗ
|
14
|
Підведення підсумків акції , надання інформації
за підсумками проведення тижня охорони праці, презентації, фото- та
відео матеріалів
|
До 06.05
|
Оргкомітет ДНЗ
|
Немає коментарів:
Дописати коментар